Kiedy kolor, a kiedy czarno-białe ?

Cześć,

Zdjęcia kolorowe czy czarno-białe

W zasadzie zawsze robię zdjęcia w rawach (format RAW, czyli taki cyfrowy negatyw, surowy plik, nieprzetworzony) w kolorze, by dać sobie szansę na zarejestrowanie maksymalnej ilości informacji. Potem dopiero, podczas obróbki w mojej cyfrowej ciemni (czytaj w programach do obróbki rawów, czyli Aperture lub Lightroom plus trochę Photoshopa), niektóre zdjęcia przerabiam na czarno-białe. Są konkretne powody dla których niektóre zdjęcia robię czarno-białe, a niektóre pozostawiam kolorowe. Podzielę się z Tobą tymi informacjami, czyli taki wgląd od kuchni co decyduje o moich wyborach w kwestii kolorystyki danego zdjęcia, czyli dlaczego jedno zdjęcie wygląda dobrze gdy jest czarno-białe, a inne lepiej pozostawić w kolorze.

Normalnie, fotografia czarno-biała sprawdza się doskonale głównie w zdjęciach reportażowych i dokumentalnych (choć oczywiście nie zawsze). Przyzwyczaili nas do tego fotografowie prasowi minionego stulecia. Nie bez powodu wszak wraca się w fotografii cyfrowej do efektów zdjęć monochromatycznych; one po prostu mają charakter. Ale to nie jedyny powód. Zamiana zdjęć z kolorowych na czarno-białe zdaje bardzo dobrze egzamin w warunkach fotografii robionej w zatłoczonych sceneriach miejskich i każdych innych, gdzie przestrzeń wypełniona jest dużą ilością elementów kolorowych wprawadzających tzw. szum informacyjny. Wprowadzenie tonacji czarno-białej przywraca uwagę głównemu tematowi zdjęcia, czyli osobie fotografowanej.

Fotografia czarno-biała w praktyce

Zdjęcie poniżej zrobione na jednej z uliczek mojego miasta Kalisza wydaje się lepiej prezentować jako fotografia czarno-biała. Zdjęcie, które jest przepełnione kolorami ulicy, znakami, szyldami itp. i przez to chaotyczne, przybiera formę typowo klasycznej sceny ulicznej, gdy przerobi się je na czarno-białe. Oko ma mniej informacji do zarejestrowania, a ponad to taka fotografia jest spokojniejsza. Również niespodziewane efekty, takie jak pogoda, mogą mieć wpływ na ogólną tonację fotografii. Na przykład podczas pochmurnego dnia kolory mogą wydać się blade, wyprane lub też przeeksponowane, podczas gdy przeróbka na czarno-białą fotografię uwalnia od tego.

Chociaż zdjęcia czarno-białe uwalniają od przepełnionego tła i dają ponadczasowe niezapomniane ujęcia, to fotografia kolorowa podkreśla radość i podniosłość momentu. Zdjęcia detali bukietu ślubnego, sukni pani młodej czy świadkowej lub niektóre portrety powinny odzwierciedlać zamysł i uwagę wyboru tych ujęć. Kolory umożliwiają również wyróżnić czas i miejsce. Wiosną czy jesienią, gdy pojawia się bujna paleta kolorystyczna kwiaów i roślinności, fotografowanie jej w kolorze ułatwia pokazanie „kiedy i gdzie” historii. Natomiast popołudnie i wczesny wieczór, kiedy światło przybiera przepiękne tonacje żółci, pomarańczy i czerwieni, to doskonała pora na robienie właśnie zdjęć kolorowych. Wielką korzyścią jest robić zarówno kolorowe, jaki i czarno-białe zdjęcia, a dobre połączenie obu daje korzyść z siły jednego i drugiego medium.

Fotografia czarno-biała i kolorowa wg fotoHORYZONT Kalisz

No i są też zdjęcia, które bardzo dobrze wyglądają i w kolorze i w czerni i bieli. Wybór tych, które należałoby przerobić na fotografie czarno-białe to kwestia czysto estetyczna, a czasem to kwestia zależności od zdjęć towarzyszących oraz od przebiegu historii pokazanej w serii kadrów.

Fotografia czarno-biała i kolorowa wg fotoHORYZONT Kalisz

Tak wygląda moja  praca ze zdjęciami. Osobiście bardzo lubię fotografie czarno-białe, czy też te w tonacji sepii stylizowane na stare zdjęcia z albumu babci. Oczywiście w większości sytuacji to są wybory czysto subiektywne, jak i wszystkie wypowiedzi na tym blogu ;)

Zachęcam do zabawy w cyfrową ciemnię, bo czasem można odkryć drugie życie początkowo przeciętnej fotografii.

Tymczasem,

PIOTREK

P.S.

Oczywiste jest, że w fotografii chodzi o malowanie światłem, ale mówi się o tym raczej w przenośni (chociaż fotografia to słowo pochodzące z łaciny oznaczające właśnie malowanie światłem). A co powiecie na to, by zobaczyć jak naprawdę malować światłem? Mam na myśli świetlne pędzle itd. ? Popatrzcie jak to może pięknie wyglądać >> Malowanie Światłem

Tagi: , , , , , ,

breaker

Wpisz Komentarz

Musisz się Zalogować żeby wpisać Komentarz.