Jak rozumieć Balans Bieli i dlaczego to takie proste cz.II

fotografia dzieci, balans bieli w zdjęciach

Przykład zmian w balansie bieli

Witam ponownie.

Zatem powracamy do tematu Balansu Bieli. W poprzedniej części opowiedziałem trochę o podstawach w rozumieniu balansu bieli oraz o możliwościach, a nawet było trochę technicznej papki. Jednak najważniejsze jest umiejętne wykorzystanie tej wiedzy w robionych przez siebie fotografiach. W końcu zależy nam, by usłyszeć zachwyty nad wykonanym przez nas właśnie zdjęciem.

Przechodząc do ZASTOSOWAŃ napocząłem kwestie ustawień automatycznych, ale cała zabawa zaczyna się, gdy wyłączysz tryb AUTO i przejdziesz do ustawień manualnych. A konkretnie:

ŚWIATŁO ŻAROWE (symbol żarówki, ustawienie nazywane czasem „wnętrza”) – bardzo niebieski efekt w większości przypadków, poza zdjęciami robionymi we wnętrzach, gdzie ustawienie to daje naturalny wygląd. Ciekawe jest to, że większość ludzi i tak preferuje ustawienia AUTO robiąc zdjęcia we wnętrzach, bo uzyskują wówczas bardziej ciepły klimat fotografii. TRIK: użyj kompensacji ekspozycji na poziomie -1 lub nawet -2 (niedoświetlenie) używając tego ustawienia balansu bieli, a robiąc zdjęcia w świetle dziennym uzyskać można efekt nocy. Bardzo ciekawe fotografie wychodzą.

ŚWIATŁO DZIENNE (symbol słońca) – zwyczajnie delikatnie zaniebieszczone, dla mnie zbyt w porównaniu z tym, co preferuję. Używaj tego w zasadzie tylko do robienia zdjęć tablic testowych w świetle dziennym.

ZACHMURZENIE (symbol chmurki) – z reguły używam tego w większości przypadków. To ustawienie daje cieplejsze tony w porównaniu z ustawieniem Światła Dziennego i sprawdza się świetnie podczas robienia zdjęć na zewnątrz w bezpośrednim słońcu. A dlaczego zatem nie stosować ustawień Światło Dzienne? Bo instrukcje pisane są zazwyczaj przez inżynierów, nie artystów. Oni z reguły bardziej interesują się kopiowaniem kolorowych kart testowych, a nie robieniem dobrych zdjęć. Ja wolę tę cieplejszą stronę ;)

FLASZ (symbolizowane przez „piorun”) – ustawienie dające prawie identyczne efekty jak Zachmurzenie, jednak bywa bardziej czerwony; w zależności od rodzaju aparatu. Używaj tego tak samo. Ustawienie to zostało zoptymalizowane raczej pod kątem małych fleszy montowanych na aparatach, by dawać lekkie ocieplone oświetlenie, bo sam błysk bywa zbyt chłodny. Z dużymi lampami studyjnymi nie próbuj używać, bo zdjęcia będą zbyt czerwone. Spróbuj natomisat ustawień na Światło Dzienne żeby zgrać ze sobą fabrycznie już zbalansowane na światło dzienne lampy studyjne.

CIEŃ (symbol domu rzucającego cień) – bardzo pomarańczowy, doskonale nadaje się do robienia zdjęć w cieniu, ponieważ cień daje światło chłodne, niebieskawe. Sprawdza się też dobrze w warunkach częściowego zachmurzenia (bo światło pochodzi z niebieskiego nieba), jak również podczas zdjęć robionych pod słońce. Tu powód ten sam – obiekt fotografowany jest w większości oświetlony przez światło odbite przez niebieskie niebo. Osobiście polecam to ustawienie. Wykorzystuję je nawet fotografując w słońcu, żeby uzyskać wrażenie ocieplenia i przyjemnego odbioru. Oto tajemnica, jaką zdradził mi jeden z profesjonalistów podczas wymiany e-maili. Polecił używać ustawienia w trybie Cień, by dodać smaku robionym zdjęciom. I działa.

ŚWIATŁO FLUORESCENCYJNE (symbol długiego prostokąta lub żarówki fluoro) – użyj tego ustawienia jeśli twoje zdjęcia wychodzą zbyt ziolone lub fotografujesz w świetle jarzeniówek, lamp rtęciowych, sodowych lub innych podobnych do tych, które stoją na ulicy. Inne rzeczy w związku z tym uczyni delikatnie purpurowe. Ponieważ nie zawsze uzyskasz pożądane dobre efekty z ustawieniami „jarzeniowymi”, dlatego polecałbym bardziej w takich sytuacjach zastosować tryb AUTO.

DOSTRAJANIE +/-3 – bo kolor ma kluczowe znaczenie. Powyższe wstępne ustawienia dadzą ci możliwość zbliżyć się do tego, co chciałbyś uzyskać na zdjęciach, ale nie koniecznie umożliwią ci to osiągnąć. Precyzyjne Dostrajanie umożliwia uzyskanie dokładego poziomu „ocieplenia” bądź „ochłodzenia” fotografii. + daje więcej chłodu, natomiast – daje więcej ciepła (odpowiednio +bardziej niebieskawo, a -bardziej pomarańczowo).

MANUALNE/PRESET (symbol kropki i dwóch trójkątów) – to ustawienie umożliwia dostosowanie balansu bieli w konkretnej sytuacji poprzez skierowanie aparatu na coś, co chcemy, by było neutralne. Po zastosowaniu tych ustawień takie właśnie będzie. Żeby poznać szczegóły musisz zapoznać się z instrukcją obsługi swojego aparatu, bo w każdym aparacie procedura ta przebiega trochę inaczej. Zwykle aparat ustawia balans bieli z obiektu przed nim, niektóre aparaty umożliwiają ustawienie balansu ze zrobionego już zdjęcia. TRIK: ustaw aparat na coś, co ma niebieskie (chłodne) barwy, a zdjęcia będziesz mieć ocieplone. I vice versa. Możesz zastosować ten sposób ustawiania balansu bieli jeśli fotografujesz w dziwnych warunkach oświetleniowych, a korzystanie z wczesniejszych metod nie dawało zadowalających rezultatów. Ja rzadko korzystam z tego sposobu, bo tryb AUTO działa tak samo, a jest zdecydowanie łatwiej.

WIĘCEJ WSKAZÓWEK

Halowe zawody sportowe.

Robiąc zdjęcia w świetle żarówek jarzeniowych bądź rtęciowych kolor światła może zmieniać się wiele razy z uwagi na prąd zmienny. Nie będzie to stanowić problemu z dłuższymi ekspozycjami. Sam wczesniej nie mogłem na to wpaść i doprowadzało mnie to do furii, gdy próbowałem fotografować pzy wartości ISO 3200 i czasie 1/500. Kolory i ekspozycja zmieniały się ze zdjęcia na zdjęcie. Dopiero konsultacja z fachowcem (polecam kontakty e-mialowe z profesjonalistami, ja sam znalazłem wiele pomocy, bo ci ludzie są naprawdę wielcy i chętnie pomagają) dała mi odpowiedź w kwestii zdjęć w hali, gdzie wisi tylko światło jarzeniówkowe. Po prostu specyfika takiej żarówki to cykl 120 razy na sekundę przy 60Hz w zasilaniu. Po prostu.

Flesz we wnętrzach.

Jakie ustawienia zastosujesz przy wypełnieniu światłem flesza w świetle żarowym? Jeśli zastosujesz tryb AUTO to uzyskasz pomarańczowe tło i normalnie oświetlony motyw główny. To całkiem nieźle. Robiąc tak w świetle jarzeniówkowym zobaczysz na zdjęciach zielonkawe tło i normalnie oświetlonego modela. Niezbyt dobrze.

Gdy ustawisz balans bieli na Żarowe lub Jarzeniowe to skolei tło będzie normalne, ale wypełnienie światłem flesza będzie niebieskie bądź purpurowe. Nie dobrze.

A oto sposób poznany w świetle królestwa fleszowego, dla tych którzy znają temat nazwa STROBIST mówi wiele. Dla innych polecam zapoznać się z zagadnieniem, bo warto. W każdym razie użyj makładek żelowych (filtrów) na lampę, żeby dopasować się do światła zastanego, a nastepnie ustaw balans bieli na  to właśnie światło. Teraz wszystko będzie wyglądać normalnie.

Podobno można kupić tanio nakładki żelowe filtrujące na lampy w sklepie ze sprzętem i wyposażeniem dla teatrów itp. Nie wiem, nie sprawdzałem, ale polecają. Ja jednak chyba wolałbym zakupić dedykowany zestaw do flesza.

Ciewkay jestem czy jeszcze ktoś czyta. Dużo było tej teorii, ale już skończyłem. Przede wszystkim mam nadzieję, że pomoże to wam zrozumieć balans bieli i że już nie będziecie wywracać oczami, gdy ktoś was o to zapyta.

Postaram się ograniczyć teoretyczne rozważania, a umieszczać więcej zdjęć, bo to się lepiej czyta ;)

W każdym razie postanowiłem zamieszczać podobne do powyższego opracowania raz na dwa tygodnie. Pozostałe posty to będzie przede wszystkim fotografia. Moja własna, autorska.

W razie czego piszcie. Może macie jakieś pytania?

Tymczasem,

Piotrek.

Tagi: , , , , ,

breaker

2 komentarze to “Jak rozumieć Balans Bieli i dlaczego to takie proste cz.II”

  1. ferwex pisze:

    Bardzo fajny wpis.

  2. Piotr GRAJEK pisze:

    Bardzo dziękuję.

Wpisz Komentarz

Musisz się Zalogować żeby wpisać Komentarz.